آژت سلیمانی _ ورزش خوزستان
 • نظرها: 0
 • ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ ۲۲:۰۵:۱۶
 • در مصاحبه و گفتگو
 • توسط جنوب ورزش
 • نمایش ها: 936
 • اخرین ویرایش: ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ ۲۲:۵۶:۳۶
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

خواستن توانستن است به سبک آژت سلیمانی / مصاحبه و گفتگو با آژت سلیمانی

حلقه اتصال تئوری به اجرا در علوم مختلف دانشگاهی انگشت شمار افرادی دارد که جامعه ورزش باید قدردان آنها باشد . اساتیدی که در گسترده ترین حوزه علوم انسانی کمر همت بسته اند که حتی در باتلاق ها نجات بخش باشند.

تجسمی از اراده ، کوهی از انگیزه و تندیسی از دلسوزی و مهربانی ، دانشجویانش او را مادری مهربان و همراهی همیشگی می بینند.

آژت سلیمانی کلکسیونی از ورزش و تجربیات ورزشی ، کسی که حلقه اتصال دانشگاه به حوزه اجراست . او آنچنان است که دانشجویانش معترفند دغدغه مندتر از ایشان را کمتر مشاهده کرده اند . شنا، آمادگی جسمانی و بدنسازی و والیبال تنها چند رشته ورزشی از تسلط ایشان به حوزه عملی ورزش است .

او اینک بعد از سال ها مربیگری تخصصی در والیبال وارد عرصه مدیریت آن نیز شده است تا در کنار تدریس آکادمیک ،تزریق عملیاتی را کاملا کارشناسی انجام دهد.

مدت ها در پی انتخاب گزینه ای بودیم که به مناسبت هفته تربیت بدنی کمی از وضعیت رشته تربیت بدنی ، دغدغه دانشجویان این رشته و آینده این رشته ورزشی به گفت و گو بپردازیم تا اینکه خاکی بودن و متانت و دلسوزی آژت سلیمانی مانع از انتخاب ثانویه شد .

شفاف و صمیمانه از خودش ،تربیت بدنی و ورزش می گوید ، از والیبال حرف میزند و دغدغه هایش برای رشته تربیت بدنی . آژت سلیمانی در این مصاحبه با زهرا خلیلی کارشناس ورزشی به گفتگو نشسته است تا شما خوانندگان با نمونه ای از اراده و مصداق واژه خواستن توانستن است آشنا شوید .

 

_ *** برای مقدمه کمی از ورودتان به عرصه ورزش و تربیت بدنی بگویید؟

+سلام

از سال 1375 فعالیتهای ورزشی ام را شروع کردم. باتوجه به اینکه جزء خانواده ی سازمان آب و برق بودیم. در باشگاه آب و برق رشته ی آمادگی جسمانی را شروع کردم. بعداز یکسال وارد رشته ی والیبال شدم. نماند آن زمان برای شروع ورزش شاید،کمی سن ام بالا بود.اما با توجه به علاقه ام،در رشته های والیبال،آمادگی جسمانی و شنا فعالیت داشتم. 8 سال عضو تیم آب و برق بودم و 1 سال هم همراه با تیم خرمشهر در لیگ شرکت کردم. در سن 40 سالگی بعد از حدوداً 22 سال دوری از تحصیل وارد دانشگاه شدم.درسال92دوره ی کارشناسی ارشدم را در رشته ی تربیت بدنی عمومی به پایان رساندم و هم اکنون دانشجوی مقطع دکتری فیزیولوژی ورزشی هستم.

 

_*** وضعیت فعلی رشته ی تربیت بدنی را در دانشگاهها چگونه ارزیابی میکنید؟

+حدوداً 14 سال پیش که وارد دانشگاه آزاد شدم افراد خبره ی زیادی وارد دانشگاه میشدند.بیشترِ افرادی که وارد این رشته میشدند،افراد ورزشکار،توانمند و کارآمدی بودند که از لحاظ عملکردی کمک بسیاری به دیگر دانشجویان میکردند اما متاسفانه در سالهای اخیر بدلیل حذف آزمون ورودی برای دانشجویان،شاهد حضور افراد غیر ورزشی بسیاری در این رشته هستیم. در گذشته کلاسهای با کیفیت تری نسبت به امروز برگزار میشد.

مدیریت کلاسها؟ گزینش مدرسین؟ ضعف عملکرد دانشجویان؟و ...باید دید کدامیک علت این اتفاق است.

 

_*** بنظر شما آیا شرایط ورود و فارغ التحصیلی این رشته به گونه ای هست که کارشناسان و مربیان شایسته ای به جامعه ی ورزش کشور تحویل داده شود؟

 

+همانطور که گفتم در دانشگاههای دولتی آزمون ورودی برای دانشجویان تربیت بدنی وجود دارد. در دانشگاه آزاد هم تا 13_14 سال پیش چنین آزمونی وجود داشت.اما در سالهای اخیر که چنین آزمونی در دانشگاههای پیامنور و آزاد حذف شده است. و از ظرفیتهای افرادی که وارد این رشته میشوند کاسته شده است و قطعا این موضوع در پرورش افراد توانمند، تاثیر منفی بسیاری خواهد داشت.

 

_*** شما از جمله اساتیدی هستید که ارتباط خوب و ریشه داری به حوزه ی اجرا دارید ، به شخصه ارتباط بین دانشگاه و حوزه ی اجرایی ورزش را چگونه میبینید؟

 

+مسلماً این ارتباط زمانی میتواند قوی باشد که از مدرسین مشغول در دانشگاه در بخش اجرایی ورزش استفاده شود. به شخصه باتوجه به فعالیتهایی که در بخش اجرا دارم همیشه پیشنهاداتی را در این خصوص به دانشگاه داده ام. ناگفته نماند در بخش ورزشهای همگانی،برای توسعه ی این رشته و سلامت جامعه، این ارتباط بهتر و قویتر است.

 

_***  طی سالهای گذشته،دغدغه ی اصلی فارغ التحصیلان رشته ی تربیت بدنی بحث اشتغال و کار آفرینی بوده شما چاره ی چنین مشکلی را چه میدانید؟

 

+برای ورودی های جدید از همان ابتدا راهکارهای زیادی را پیشنهاد میدهم. برای استفاده از مدرک تربیت بدنی در نهادها،باشگاهها و ... مهارتهای یک فرد ملاک است. که این مهارتها در کلاسهای مربیگری و داوری بدست می آید.کسب مدارک مختلف مربیگری و داوری به اشتغال دانشجویان کمک میکند.پس پیشنهاد میکنم در طی 4 سال تحصیل در این رشته بدنبال شرکت در کلاسهای مربیگری باشند.با وجود تمام سختی ها،امید است دانشجویان با پشتکار و تلاش خود آینده ی روشنی در جامعه امروز داشته باشند.

 

_*** در رزومه ی شما،مربیگری های بسیاری به چشم میخورد،کمی از رشته ی تخصصی خودتان بگویید.

 

+رشته ی اصلی من والیبال است. با اینکه این رشته را دیر شروع کردم  اما با سماجت و تلاش خود توانستم به درجات بالای مربیگری در این رشته دست پیدا کنم. هم اکنون خود را برای کلاسهای درجه2 بین المللی آماده میکنم که در صورت موفقیت میتوانم به عنوان مدرس والیبال در این حوزه فعالیت داشته باشم. همچنین با توجه به اهمیت آمادگی جسمانی در بین ورزشکاران والیبالیست به رشته هایی همچون آمادگی جسمانی،بدنسازی و پرورش اندام هم ورود کردم و توانستم مدارک مربیگری این رشته ها را کسب کنم.

 

_***  حالا که صحبت از والیبال شد کمی از والیبال صحبت کنیم . وضعیت والیبال استان را چگونه میبینید؟

 

+بعد از انتخابات اخیر در هیات والیبال،شاهد روند رو به رشدی در بخش های مختلف مربوط به رشته ی والیبال بوده ایم.برگزاری مسابقات در رده های سنی مختلف،برگزاری کلاسهای مربیگری،راه اندازی کلاسهای آموزش والیبال در سرتاسر استان خوزستان باعث شده است باره دیگر نشاط به جامعه والیبال استان خوزستان بازگردد. استان ما مربیان توانمند بسیاری در بخش بانوان دارد. البته اگر باشگاهها کمی بحث درآمدزایی را کاهش بدهند و تلاش بیشتری برای پرورش استعدادهای والیبال داشته باشند قطعا شاهد اتفاقات بهتر و حضور استعدادهای خوزستانی در تیم های ملی خواهیم بود.

 

_*** آیا طی سالهای گذشته چهره ها و استعدادهای درخشانی در رشته تربیت بدنی حضور داشتند؟

 

+در سالهای گذشته چهره های شاخص،قهرمان و مدال آور بسیاری در رشته تربیت بدنی فعالیت داشته اند که در بین آنها قهرمانان کشوری،آسیایی و بین المللی دیده میشود.که انتظار میرود دانشگاهها با حمایت از این قشر دانشجویان،به آنها کمک کنند تا روزی به عنوان مدرس به دانشگاهها تزریق شوند.

 

_***  بنظر شما امکانات ورزشی دانشگاهها متناسب با نیازهای دانشجویان این رشته است؟

 

+دانشگاههای دولتی امکانات قابل قبولی دارند. البته برخی دانشگاههای دیگر همچون دانشگاه آزاد واحد شوشتر هم از امکانات بسیار خوبی برخوردار است.بعد از آن میتوان به دانشگاه آزاد اهواز اشاره کرد که امکانات نسبتا خوبی دارد.اما دانشگاه پیامنور در بخش امکانات ضعفهایی دارد که انتظار میرود این شرایط نسبت به قبل وضعیت بهتری پیدا کند.دانشگاه علمی کاربردی هم باتوجه به نوپا بودن ضعفهایی دارد که مسیولان در تلاش اند که این مشکلات را برطرف کنند.

 

 

_ *** چه توصیه ای برای دانشجویان و علاقه مندان به رشته تربیت بدنی دارید؟

 

+در ابتدا به افرادی که قصد ورود به این رشته را دارند توصیه میکنم خاک خورده ی زمینها باشند. چرا که افرادی که به راستی ورزش را لمس نکرده باشند ممکن است اتفاقات خوبی را در جامعه ی ورزش بوجود نیاورند.بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته جذب آموزش و پرورش میشوند.که اگر افراد شایسته و توانمندی باشند قطعا میتوانند به قوی شدنِ ورزش پایه کمک کنند بطوری که اثرش را در ورزش کشور مشاهده کنیم.

 

_ *** انتظار شما از مسیولانِ مربوطه چیست؟

 

+انتظار دارم نگاه بهتری نسبت به رشته ی تربیت بدنی داشته باشند و اجازه دهند فارغ التحصیلان این رشته ارتباط بیشتری با مردم داشته باشند و بتوانند کلینیک های ورزشی را راه اندازی کنند تا به جامعه خدمات بیشتر و بهتری بدهند و علاقه مندان به این رشته،امید بیشتری به ادامه ی راه تحصیلِ خود داشته باشند.

 

_***کلام پایانی...

 

+ممنون بابت فرصتی که در اختیار من قرار دادید .برای شما آرزوی موفقیت دارم

 

مصاحبه و گفتگو :

زهرا خلیلی _ سردبیر و کارشناس ورزشی

 


اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.