سومین نمایشگاه ورزش و تجهیزات ورزشی
 • نظرها: 0
 • ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ ۱۳:۰۱:۲۶
 • در نقدو تحلیل
 • توسط جنوب ورزش
 • نمایش ها: 215
 • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ ۱۳:۴۵:۴۸
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

از نمایشگاه تا نمایشگاه، هر سال پر نقدتر از گذشته! / به بهانه برپایی سومین نمایشگاه تخصصی ورزش

سومین نمایشگاه ورزش وتجهیزات ورزشی، نمایشگاهی که عنوان پر زرق و برق آن نوید رونق بخشی و ویترین ارائه زیبایی های ورزش است. جامعه ورزش خوزستان منتظر رویدادی چشم نواز بودند و چشم علاقمندان به زمان افتتاحیه دوخته شده بود و با نزدیک شدن به زمان این رویداد، شور و شوق در جامعه ورزش استان بیشتر می شد .

سومین نمایشگاه ورزش و تجهیزات ورزشی افتتاح شد.

نمایشگاهی که هیچ شمایلی از ورزش واقعی را نداشت. نمایشگاه ورزش و تجهیزات ورزشی در واقعیت جز بی احترامی به ورزش نبود. قواره متینگ داشت و علی رغم یدک کشیدن نام بزرگ ورزش ولی ظاهرا برپا شد که دردی به دردهای ورزش را اضافه کند.

با ورود به محوطه نمایشگاهی بین المللی اهواز، تردد گسترده ای عموم مردم را شاهد بودیم گویی که قرار است یک نمایش زیبا از ورزش را مشاهده کنیم ولی این نمایشگاه نه تنها نمای دوره گذشته را نداشت بلکه به نقد های گذشته افزود.

مواردی از همین قبیل نقدهای وارده را بررسی می کنیم:

1-   فضای محیطی نمایشگاه :

در نگاه اول مشاهده یک سوله از مجموع 4 سوله نمایشگاه بین المللی استان خوزستان برای ید طولای ورزش ناامید کننده بود. سالن نمایشگاه ورزش و تجهیزات ورزشی در نقطه کور محوطه نمایشگاهی حتی نتوانست جاذبه ای برای بازدیدکنندگان نمایشگاه لوازم خانگی و فرش داشته باشد که رغبتی به بازدید از نمایشگاه ورزش ایجاد کند. حتی قائده ی برعکس هم حاکم بود و مخاطبی که به قصد بازدید از نمایشگاه ورزش وارد محوصه می شد با دیدن زرق و برق کالاهای خانگی میل و گرایشش به سوی سه سالن دیگر می رفت .

در زاویه روبرو نمایشگاه ورزش، برپایی غرفه های توزیع تنقلات و خوراکی های سنتی و محلی رونق بیشتری از نمایشگاه داشت . خلاصه آنکه سالن نمایشگاه ورزش یک انتخاب نقطه کور و یکی از بدترین استراتژی های منتخبه بود.

2-  چیدمان ناهمگون

باشگاه فولاد به مثال گذشته سنگ تمام گذاشت و یک ویترین باشکوه و خلاقانه از یک متد نمایشگاهی را ارائه کرد و در کنار آن غرفه های تجهیزات ورزشی توانستند لوکس بودن بخشی از نمایشگاه را یدک بکشد ولی این پوسته ای بود که هسته آن را زیبا جلوه میداد چرا که عقبه نمایشگاه جز یک ارائه ساده نبود و غرفه های کوچکتر نمایشگاه چشم را نمیگرفت و شاهد یک نمایشگاه بودیم که صرفا با یک نگاه گذری چشم قابل رویت بود.

3- نمایشگاه مکمل های ورزشی

قریب به 30 درصد از نمایشگاه، ویترینی برای نمایش، معرفی و فروش مکمل های ورزشی بود. در قائده و قاموس ورزش جایگاهی ساختاری و قانونی برای عرضه مکمل ها وجود ندارد. بعبارتی ورزش درموارد توسعه ای و همگانی خود، مطلق در تضاد با مکمل های صنعتی می باشد. با این تفاسیر در نگاه اول و علی رغم ممنوعیت این موضوع توسط امورباشگاه ها و هیات پزشکی ورزشی، ولی تحت لوای نمایشگاه و در قالب چیدمان غرفه ای شیک و در یک ارائه مدلینگ با پوشش گاها نامتعارف، شاهد عرضه مکمل های ورزشی بودیم.

تصور اینکه یک باشگاه با تمام ممنوعیت ها و محدودیت ها در خصوص ترویج ،معرفی و فروش مکمل ها بتواند در کنار خود یا در نمایشگاه اختصاصی ورزش فروش مکمل ها را ببیند بسیار غیرقابل هضم است.

4- ماساژ فقط ورزشی و با رعایت مقررات مجاز است .

در نمایشگاه ورزش وتجهیزات ورزشی امسال شاهد چند نکته عجیب بودیم یکی از مواردی که برپایی آن در نمایشگاه ورزش خیلی عجب بود و جلب توجه داشت غرفه ماساژ وابسته به مرکز فنی و حرفه ای بود. در ورزش تنها مدلی از ماساژ که مقبولیت دارد و با در نظر گرفتن موارد قانونی شکل اجرا دارد صرفا و تنها ماساژ ورزشی آن هم توسط فدراسیون پزشکی ورزشی و به تبع هیات پزشکی ورزشی استان می باشد و لاغیر.

تاکید به این امر از این نظر می باشد که اشغال یک فضا جهت برپایی غرفه ماساژ آن هم توسط مرکز فنی و حرفه ای یک تضاد کامل است.

5-  بی ربط به ورزش و به کام دیگران

مشاهده یک موضوع در نمایشگاه تخصصی ورزش و تجهیزات ورزشی دور از شان ورزش بود . در یک زاویه نمایشگاه، غرفه ای با نمایش 5 عدد مانتو ورزشی در یک نقطه قابل دسترس و قیمت غیر قابل باور، به فروش شامپو فرش و شامپو مو و شامپو بدن اقدام می کرد.

 نمایشگاه امسال ناامید کننده بود . جز دو غرفه هیات ورزش های همگانی اهواز که آن هم به همت آقای یزدی و غرفه هاکی به همت و تلاش خانم خجسته ،جای خالی تمامی هیات ها و کلیه باشگاه ها محسوس بود.

نمایشگاه مذکور شاید در بخش تجهیزات ورزشی میتوانست پر رونق تر باشد اما در بخش ورزش نام و نشانی از ورزش نداشت. عدم حضور هیات های ورزشی،عدم استقبال باشگاه های ورزشی ، خلا ورود انجمن های علمی دانشجویی و مراکز دانشگاهی همه به چشم می آمد.

خلاصه اینکه نکرده را بهتر بود و کاش پیمانکار آن معرفی شود و پاسخگو باشد.

 

 

 

 

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.