رقص و زومبا در باشگاه های ورزشی ممنوع هست .
 • نظرها: 0
 • ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ ۲۳:۳۳:۳۸
 • در نقدو تحلیل
 • توسط جنوب ورزش
 • نمایش ها: 178
 • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۰۸/۰۵ ۰۰:۰۴:۲۴
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

رقص در باشگاه های ورزشی. آری یا خیر ؟

باشگاه ورزشی بعنوان کانون همیشه زنده برای توسعه ورزش، چالش های بزرگی را در بر گرفته یا ایجاد کرده است .طی سال های اخیر باشگاه داری هر روز نو تر می شود اما چالش برانگیز تر .

باشگاه هایی که حتی بعضا باید رسالتی فرا ساختاری داشته باشید گاها تحت تاثیر برخی منفعت طبان، بی سودان و عرض ورزان پاتوقی برای بازارگرمی و کاسبی شده است .

در ساختار تشکیلاتی وزارت ورزش و جوانان، علی رغم قرار گرفتن امور باشگاه ها تحت عنوان یک دفتر و در کنار توسعه ورزش حرفه ای و زیر مجموعه معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ایی اما ابعاد همگانی باشگاه های ورزشی بر هیچ کس پوشیده نیست . ولی از آنجایی که ورزش همیشه مجموعه ای از موازی کاری های بوده است پس در طبیعی ترین حالت و در مرحله اول تصمیم گیری های ستادی سخت و نهایتا نظارت های مستمر کم و کارشناسی ها نا منظم و غیر تخصصی می باشد.

رشد قارچ گونه باشگاه های ورزشی و و در ادامه خلا نظارت مستمر سبب شده است هر روز شاهد پدیده های غیر تخصصی و اسامی عجیب و بعضا غیر ورزشی در باشگاه ها باشیم.

فارغ از این مقدمه چینی، اما عدم آگاهی باشگاه داران به قوانین باشگاه داری و عدم توجه به ابعاد حرفه ای و آینده نگری جهت مخاطب و خلا نگرش قهرمانی در باشگاه و و دیدگاه صرفا درآمد زایی سبب شده است شاهد اپیدیمی برخی رشته های بی محتوا ، بدون آینده و حتی بعضا و اصلاحا من درآوری باشیم که سبب شده است در یادداشت اول این این قبیل به رقص در باشگاه ها بپردازیم.

از دو جهت به بررسی رقص در باشگاه های ورزشی میپردازیم:

رقص در عرف، احکام و قوانین عمومی کشور

طبق نظر فقا و مراجع عظام تقلید ايجاد مراکز تعليم و ترويج رقص با اهداف نظام اسلامى منافات دارد.هر چند که نفس رقصیدن در قوانین ما جرم انگاری نشده است اما با توجه به اینکه عملی منافات نظام اسلامی می باشد پس طبیعی است قوانین، بخشنامه و دستورالعمل های دستگاه های اجرایی را در بر بگیرد.

با این وجود و توجه به اینکه قانون اساسی کشور بی تاثیر ازاحکام فقهی و شرعی کشور نمی باشد.

اصل چهارم قانون اساسی عنوان می کند کلیه قوانین و مقررات مدنی‌، جزائی‌، مالی‌، اقتصادی‌،اداری‌، فرهنگی‌، نظامی‌، سیاسی و غیر اینها باید براساس موازین‌اسلامی باشد.

در ادامه و ماده 12 قانون اساسی عنوان می شود دین ‌رسمی ایران‌، اسلام و مذهب جعفری اثنی‌عشری‌است و این اصل الی‌الابد غیرقابل تغییراست ‌.

پس رقص در باشگاه ها محدودیت و حرمت هایی را در بر میگیرد که طبعا باید بخشنامه ها و قوانین جامعه را در بر بگیرد که همه متاثر از قانون اساسی کشور است.کما اینکه رقص و آموزش رقص در مهدکودک ها و مراکز پیش دبستانی هم ممنوع می باشد.

در نتیجه اینکه عمل به قانون واجب است. به عبارتی ممنوعیت رقص در باشگاه های ورزشی یک بخشنامه و از زمره قوانین داخلی سازمان ورزشی کشور می باشد و قطعا لازم الاجرا و تخطی کنندگان از این قانون جز در پی قانون گریزی و منفعت طلبی نبوده واز آب گل آلود بی نظارتی ورزش در پی ماهی گرفتن هستند.

البته برای آن دسته از انتشار دهندگان کلیپ های رقص در باشگاه های ورزشی قابل ذکر است که طبق بند اول ماده 640 قانون مجازات اسلامی نیز هر کس ...فیلم، ... یا به طور کلی هر چیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار کند برای تجارت یا توزیع به نمایش و معرض انظار عمومی گذارد یا بسازد ...

همچنین طبق بند سوم همین ماده هرکس اشیاء فوق را به نحوی از انحاء منتشر کند یا آنها را در معرض انظار عمومی بگذارد؛ به حبس از 3 ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 6 میلیون ریال و تا 74 ضربه شلاق  و یا به یک یا 2 مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

رقص یک رشته ورزشی تخصصی است؟!

در ابعاد فنی بهتر است روی تعریف باشگاه ورزشی کمی بیشتر مانور دهیم و محتوای ورزش حرفه ای را به بررسی ببریم.

"باشگاه ورزشی مؤسسه‌ای است که با هدف تعلیم و تقویت قوای جسمانی و روحانی افراد و سالم‌سازی جامعه و تعمیم یک یا چند رشته ورزشی ‌مطابق ضوابط فنی اصول و مقررات تعیین شده توسط سازمان تربیت بدنی، بر اساس مقررات این آیین‌نامه اداره می‌شود."

شاید رقص در انظار عمومی سایر کشورها و باشگاه های ورزشی و کلوپ های متفرقه سایر کشورها، فارغ از محدودیت بوده و باز هم تابع قوانین داخلی آن کشور باشد. اما در تعریفی که برگرفته از دستورالعمل شرایط عمومی تاسیس باشگاه های ورزشی مصوب کمیسیون اصلی ماده 5 وزارت ورزش و جوانان می باشد رقص یک مغایرت صدرصدی با با فرایند باشگاه داری دارد.

توجه به چند نکته در باشگاه داری ها خالی از لطف نیست:

رقص در زمره ورزش های جایگاه دار فدراسیونی و ساختاری نیست پس هدف بودن رقص بعنوان یک رشته تخصصی و بزرگ، منطقی به نظر نمی رسد که حتی باعث شود والدین را برای سالها، متوجه ورود خود و فرزندانشان به این حوزه کنیم . کما اینکه رقص نیاز به هیچ قائده ای از حرفه ای ورزش ندارد و با یک موزیک در یک چهار دیواری خصوصی هم محقق است.

منطقی تر این است که : اگر مربی هستیم مربی رشته های پایه ای مثل ژیمناستیک، دو و میدانی و سایر رشته های پایه یا یک مربی استعدادیاب باشیم بلکه حداقل در دنیای متخصیص آوازه ای را رقم زنیم. جذابیت بخشیدن به رقص ، غفلت از جذابیت دادن به ورزش و رشته های تخصصی است. ترکیب رقص یا ریتم به رشته های ورزشی چنان گسترده شده است که شاهد رشته های من درآوری زومفیت، ایساتیس، ایروکامبت و بی نهایت رشته های دیگری هستیم که وقتی به سالها حضور در ورزش قهرمانی می اندیشیم، ارزش و بار علمی یک جلسه طراحی تمرین را ندارد و در مرحله دوم در بُعد همگانی کمرنگی و بی توجه به رشته های مادر و پایه و تخصصی می باشد. و سبب می شود یک آموزش دهنده رقص گمان کند یک مربی و متخصص ورزش می باشد.  در کنار این موارد، فعالیت گسترده زومبا و باله در باشگاه های ورزشی، زیر سوال بردن ماهیت تخصصی و ساختاری ورزشی را دو چندان می کند.

سوال این است. در باشگاه ورزشی به دنبال کدام جنبه روحانی و از همه مهتر تعمیم کدام رشته تخصصی ورزشی هستیم ؟

در ابعاد چربی سوزی رقص و اینکه استدلال کنیم رقص باعث نشاط می شود جای هیچ تردیدی وجود ندارد. اما انکار نشاط ورزش با تکیه بر اینکه رقص به نسبت سایر رشته های پرشور تر است، بی انصافی میباشد کما اینکه بی نهایت رشته های ورزشی صدرصد پرنشاط هستند . البته در ابعاد چربی سوزی، باید گفت، کلیه فعالیت های ورزشی باشگاه ها شامل چربی سوزی می شود. از حداقل ها مثل یوگا و پیلاتس تا سایر رشته های انفرادی و گروهی.

نتیجتا اینکه رقص مفهومی بیگانه ، ناشناخته و بی اصالت نیست کما اینکه در بین اقوام ایرانی و در طول سالیان دراز رقص محلی، جایگاه پر رونقی داشته است و مقالات بسیاری در زمینه تاریخچه ، ماهیت، زیبایی و چربی سوزی آن قید شده است. اما در محل بحث مورد اشاره، تمام آنچه واقعیت های ساختاری و قانونی، عرفی و شرعی بود ذکر شد و نگاه کارشناسی به رقص را نیز بررسی کردیم و در شرایط فعلی هر محلی برای ایفاد رقص مترتب شود و یا هر شخصی به آن اقدام کند به میزان دیگران قضاوت شود اما در همین شرایط فعلی و در ورزش آنچه محرز است رقص های زومبا و باله و سایر رقص ها در باشگاه های ورزشی امری غیرقانونی و اقدام به آن تخلف می باشد.

 

تحلیل و نگارش :

محمد دستور کارشناس حوزه ورزش


 

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.