فوتبال خوزستان - به قلم محمد دستور
 • نظرها: 0
 • ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ۲۲:۵۹:۲۱
 • در نقدو تحلیل
 • توسط جنوب ورزش
 • نمایش ها: 142
 • اخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ ۰۱:۳۹:۰۹
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

این فوتبالِ بی پدر و مادر را چاره کنید! / چه کسی دیگر از فوتبال برزیل سواد ندارد ؟

چه کسی دیگر از فوتبال برزیل سواد ندارد ؟

 کاش فوتبال اینچنین در خوزستان فراگیر نبود که فراخور ناخوش احوالیمان باشد!

یک سال فوتبالی گذشت ! هیات فوتبال استان خوزستان طی دو سال گذشته بعنوان هیات برتر شناخته شد! چهار تیم از استان لیگ برتری شد! مجمع انتخاباتی رئیس هیات استان با انتخاب مجدد طالقانی پیش رفت و تاج، راه خوزستان را خوب بلد شد تا همه نشان از رضایت ضمنی رویه روتین ورزشی استان و کشور باشد ! رویه ای که کمتر بفکر تغییر بوده است و بیشتر تائید بر تکرار سکون است!

اما داستان جادوی فوتبال است دیگر ! آنچنان که فاتحان بزرگی چون هیتلر با آن همه جلال و با توپ و تانک نتوانست به مثال ژرمن ها در جام جهانی به راحتی 90 دقیقه و با شلیک 7 توپ سرزمین زرخیر بزریل را به زانو در آورد!

 اما این چراغ جادو نه غولش اُبهت و کارایی گذشته را دارد نه چراغش دیگر روشنی بخش ورزش خوزستان است.

با رو به پایان رفتن لیگ برتر فوتبال کشور و لیگ های آزادگان و لیگ های 2 و 3 و مشاهده رده بندی رقابت ها، آنچه دیدگان اهالی فوتبال را به وجد می آورد ، برعکس شدن جدول لیگ است.

قعرنشینی تیم های لیگی استان خوزستان در سطح کشور یادآور مثال طنزمایه « از آخر اولیم » می باشد.

استقلال خوزستان، تیمی از اول کجدار و مریض با آن قهرمانی حرص آور تا این بالا پایینی در جدول رده بندی ! تیمی که به نفس های عاریه ای زنده بود و نفسش به نفس صدقه های مدیران ارشد استانی وصل بود.

خرداد 96 آنچه نیاز بوده در مورد این استقلال بی استقلال گفته ایم

http://www.jonoob-sport.ir/article/Astqlalh-without-independence.html

و اکنون روی سخنمان فوتبال خوزستان و در کنار آن باشگاه های استان است ! حال و روز دیگر تیم های استان در لیگ های کشوری کم از وصف حال استقلال خوزستان ندارد! نفت مسجدسلیمان ، صنعت نفت آبادان در لیگ برتر، شهرداری ماهشهر و اروند خرمشهر در لیگ آزادگان.! تنها ثمره این ترافیک خوزستان در لیگ های کشور، دربی های پرطمطراق برای استان از جیب مردم بود! اما درکنار این ترافیک ، ترافیک دیگری کام ورزش استان را تلخ کند! پول بیت المال!!!

پول بیت المال برای هیچ !

ترافیک تیم های لیگ برتری ، لیگ آزادگان ، دسته دوم و دسته سوم کشور پشت درب اتاق مدیران ارشد استان، از نمایندگان تا استاندار و مدیرکل ورزش استان خوزستان جهت رفع دغدغه های مالی نشان از لباس عاریه ای این باشگاه ها بود . واریز میلیاردی و میلیونی به تیم های نفت مسجدسلیمان ، استقلال خوزستان ، استقلال رامشیر و ... تمام شدنی نبود ! دلخوشی و سرمست از پرداخت های آنی و سردرگمی و استهلاک در بلند مدت تنها ثمره این پرداخت های بی حاصل از برداشت بود!

پول هایی که میتوانست ده ها هیات استان و ادارات ورزش و جوانان شهرستان ها را برای یک سال بدون دغدغه پیش ببرد ولی ماحصلش شد مدعیانی که این پول ها را  حقشان میپنداشتند ولی کم میدانستند !

و مدیران و نمایندگانی که پشت این ولخرجی های غیرکارشناسی بدنبال اندکی شعار محبوبت بر سکوهای هولیگانیسمی ورزشگاه تا کمی پرکردن سبد آرائشان بودند! و نهایتا مدیران ارشد غیر ورزشی و ورزشی استان که در بند رسانه و واهمه وار از لیدر و تحصن بازیکنان، پذیرای بی قید و شرط هر قرارداد ترکمنچایی هستند!

هزینه های سقوط این همه زیاد بود هزینه های صعود چقدر است! این نفس های عاریه ای چه به ماندگاری ختم شود چه به افول دردی از سال های آینده فوتبال استان دوا نمیکند !

تکرار میکنم :

خوزستان استقلالی داشت با نام استقلال اهواز ،حال و روز مدیریت آن استقلال و وضعیت کنونی این تیم ها به شباهت منجر نشود خود جای شکر دارد .

استقلال اهوازی که این اواخر برای جلوگیری از سقوطش فراخوان هوادار دادیم یادآور آن استقلالی نیست که مخزن تکنیک و معدن استعداد ناب فوتبال برزیلی کشور بود !

این فوتبالِ بی پدر و مادر را چاره کنید !

سال گذشته و پس از کش و قوسهای فراوان طالقانی دیگر بار بر مسند ریاست هیات فوتبال استان خوزستان نشست ! هیاتی که به گواه آمار و به صرف استعدادهای بیکران استان خوزستان مثل آن می ماند که قرار است تا انتها ورزش اول استان باشد همانگونه که از اول بود!

هیاتی بیشمار طویل در ساختار و پرشمار ورزشکار در استان که وقتی به قواره اش مینگری گویی یک اداره کل نیاز دارد! که البته به ظاهر امر چه به تعدد نیروی انسانی و چه ساختمان و ساختار نیز چنین است ! اما بی تعارف آنکه، این فوتبال یک برگ سند از آینده خود در این سازمان عریض و طویل ندارد.

برابر با آیین نامه، ھیات ورزشی تشکیلاتی است که به منظور فراھم نمودن زمینه مساعد در جهت گسترش رشته ورزشی مربوطه و ایجاد انگیزه و نیز جذب احاد مردم به امر ورزش و کشف استعداد ھا و بالا بردن سطح مهارت ھای ورزشی بر اساس اصول و مبانی پیش بینی شده در اهداف فدراسیون و سازمان تربیت بدنی ایجاد می گردد . این هیات نماینده و جانشین فدراسیون ورزشی مربوطه در استان بوده که فعالیت ھای مرتبط در سطح استان را با ھماھنگی اداره کل تربیت بدنی استان و با رعایت کامل قوانین و مقررات مربوطه اجراء و نظارت می نماید .

این تعریف گویی حکایت خانواده است و پدری که باید پدرانه پناه باشد و دردمندانه مجادهت کند و راست قامت گام بردارد ! یک پدر در راس، که باید چنین نگاهی به خانواده داشته باشد ! اما آنچنان که برمی آید در تمام مشکلات فوتبال استان، تمام مدیران دغدغه مند جز متولی !

پدر اگر بیکار هم باشد ولی دغدغه نان آوری دارد!

روی سخن در پارت آخر با رئیس هیات فوتبال است ! پدر این خانواده نظاره گر خوبیست! دست به انتصابش عالیست !و بی اهمیت به منتقدانش خیالش آسوده از آینده ای که باید بپذیرد بی هدف و فاقد برنامه است ! آقای طالقانی خیز جامعه فوتبال خوزستان درجهت مطالبات مشهود است اما :

((من اگر برخيزم

تو اگر برخيزي

همه بر مي خيزند

من اگر بنشينم

تو اگر بنشيني

چه كسي برخيزد ؟

چه كسي با دشمن بستيزد ؟

چه كسي

پنجه در پنجه هر دشمن دون آويزد؟))

نقد وتحلیل : محمد دستور_کارشناس حوزه ورزش


 

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.