مدرس استاد ورزش سمینار
 • نظرها: 0
 • ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ ۱۵:۵۲:۳۶
 • در خبر ویژه
 • توسط جنوب ورزش
 • نمایش ها: 655
 • اخرین ویرایش: -/-
 • چاپ نوشته هاچاپ پی دی اف

لبریز از خالی / گزینه داریم

 

لبریز از خالی / در جایی که گزینه داریم

اکر به تفکیک علم تئوری با علوم عملیاتی در ورزش کشور پرداخته شود می توان گفت علوم در ورزش اگر به لحاظ تئوری و آکادمیک بسیار قدرتمند باشند اما به لحاظ کاربردی بودن آن در ورزش ، نیاز به تغییر نگرش هایی احساس می شود.

استان خوزستان بعنوان مهد فوتبال ، قطب کشتی ، توانمندی در بسکتبال ، سرآمد بودن در رشته های جودو ، کبدی ، تنیس روی میز ، وزنه برداری ، نجات غریق ، تیراندازی  بسیار  شناخته می شود. وقتی پای عملکرد موفق ورزشکاران در میان است قائدتا یک سری علوم بارز از جمله مدیریتی ، استعدادیابی ،علم تمرین ، طراحی تمرین ، تغذیه  ، روانشناسی دست به دست هم داده اند ، یا در روند این موفقیت (هرچند به صورت ناقص) دخیل بوده اند .

بازار داغ دعوت از اساتید برجسته کشوری و بین المللی همیشه در ورزش استان داغ بوده است و این نگرش مثبت نیاز به تداوم دارد اما چالش این است :

استان خوزستان با این همه ظرفیت های تمام نشدنی در سطوح قهرمانی چرا نباید در مباحث علم تمرین ، طراحی تمرین ، تغذیه ورزشی و روانشناسی بین دانشگاه و حوزه اجرا ، پیوند ایجاد کند که بتوانیم در کنار تیم های لیگ برتری از وجود آن ها استفاده شود که در سطح کشور یا جنوب کشور بعنوان مرجع مدرسی و استاداموزشی شناخته شوند ؟

ورزش کشور در سطوح اجرا و عملیاتی به لحاظ داشتن اساتید دانشگاهی  ، بسیار مدرسان پر باری دارد که . شاید برای روشن تر شدن مطلب ذکر اسامی برجسته ای برای مثال، خالی از لطف نباشد

در بین اساتید دانشگاهی رشته تربیت بدنی که در علوم عملیاتی و به لحاظ اجرا فعالیت دارند می توان به سرآمدانی از جمله دکتر حمید رجبی ، دکتر آقا علی نژاد ، دکتر بهرامی نژاد، دکتر واعظ موسوی ، دکتر امیر امین ساسان اشاره داشت که سوای از تجربیات تئوری و دانشگاهی در کنار تیم های ملی و باشگاهی فعالیت دارند و بعنوان برندهای صاحب نام در طراحی تمرین ، تغذیه ، علم تمرین ، روانشناسی  شهره شده اند .

به عبارتی اساتید دانشگاهی که در کنار تیم های ورزشی سطح اول کشور یا تیم های ملی رده های سنی  مختلف مشغول بکار هستند.

از ویژگی های بارز این اساتید عجین شدن با جامعه ورزش و پی بردن به کم و زیاد شدن نکات علمی دخیل در عمل می باشد. تمام موارد انتقال باید به بهترین شکل صورت گیرد و اینجاست که فرایند انتقال پیام به بهترین شکل ممکن اتفاق می افتد .

غالبا در نزد جامعه ورزش عنوان اجرایی ، عملی و عملیاتی اساتید دعوتی بیشتر از عنوان دانشگاهی آن مدرس گیرایی دارد . از آن جهت که مایل به استفاده از تجربیات این اساتید دانشگاهی در سطح عملیاتی هستند . یعنی برندهایی که صدرصد ورزشی هستند.

حال اگر با سوال به چالش پرداختیم از آن نظر بوده است که ورزش استان خوزستان با داشتن چنین بستری و داشتن تیم های قدرتمندی در سطوح ملی و بین المللی در رشته های مختلف میتواند مهندسان طراحی تمرین ، علم تمرین ، تغذیه ورزشی ، روانشناسی ورزشی فوق العاده ای را تحویل جامعه ورزش کشور دارد .

دکتر کاووس عیدی وندی دکترای فیزیولوژی ورزشی در علم تمرین ،طراحی تمرین ، تغذیه  مسلط و از ورزشکاران و قهرمانان اسبق دو و میدانی کشور و مربی بدنساز رشته های ورزشی در سطح باشگاهی و تیم های ملی  می باشد ، دکتر محسن داودی  دکترای فیزیولوژی ورزشی از مدال آوران جهانی و عضو کمیته آموزش فدراسیون وزنه برداری در طراحی تمرینات بدنسازی و تغذیه ورزشی ، دکتر مهراز مرادی دکترای فیزیولوژی ورزشی از فوتبالیست های تحصیلکرده و متخصص در طراحی تمرین و امادگی جسمانی و بدنسازی فوتبال ، آقای حسام حسوند فیزیولوژیست ورزشی و متخصص در آمادگی جسمانی و طراحی تمرین و دیگر اساتیدی که در آینده بیشتر از آنان خواهید شنید. اساتیدی که به بهترین شکل ممکن بین تحصیلات تربیت بدنی خود و حوزه اجرایی پیوند خوبی ایجاد کرده اند .

علوم کاربردی با علوم بنیادی فرق دارند از این جهت که این علوم به توصیف پایه‌ای ترین اشیاء و نیروها می‌بردازند و تاکید کمی بر کاربرد عملی دارند.

پ ن : با خود می اندیشیدم اگر با این همه سبقه قهرمانی که سال هاست نزد خوزستانی ها در ورزش کشور موجود هست ، اساتید  دانشگاهی و تحصیلکرده های تربیت بدنی در کنار باشگاه های فولاد خوزستان ، ملی حفاری ، صنعت نفت ، پتروشیمی ، نفت مسجدسلیمان ، نفت امیدیه ، استقلال خوزستان و سایر باشگاه های دولتی و خصوصی (در همه رشته های ورزشی و همه رده های سنی و دو بخش بانوان و آقایان) حاضر در سطح اول کشور مشغول به فعالیت بودند اکنون شاهد برندهای شاخصی در مدرسی کشور بودیم که آموزش ورزشی استان خوزستان می توانست به کرار محتوای آموزشی آنانان را رفرنس و مرجع قرار دهد.

فقط می ماند یک سری مهارت های تدریس ...

 

به قلم :

محمد دستور _ کارشناس ورزش

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: فیلد اجباری. غیر فعال
وبسایت::
کد امنیتی:: فیلد اجباری.
دیدگاه: فیلد اجباری.